A Kvéker Nemzeti Törvényhozási Bizottság közleménye, 1999 március 25.

Március 24-én az EA es a NATO megkezdte Jugoszlávia bombázását. Az elmúlt evben 2000 albánt öltek meg és 300,000-t elüldöztek.

A kovetkezo levelet kuldtek Clintonnak:

Kedves Clinton Elnok! A haboru nem valasz. Ne bombazzon.

On a diplomaciai fenyegetes soran katonai fellepessel fenyegette meg a koszovoi osszeutkozes resztvevoit. Biztosra ment. Veszitett. Sajnos mindent egy lapra tett fel. A tekintelye megorzese erdekeben arra kenyszerult, hogy bevaltsa katonai fenyegeteset. Ez kiszamithatatlan hiba volt.

A fenyegetes reven sem tudta Milosevic elnokot ravenni az egyuttmukodesre. Az On strategiaja reven az EA-nak ket lehetosege volt: nem csinalni semmit, vagy bombazni. Mindketto elfogadhatatlan, mindketto hatastalan. Ha semmit sem csinal, kockaztatja a polgarok eletet es utat nyit az etnikai tisztogatasnak, az emberi jogok megsertesenek. Ha bombaz, akkor is veszelyezteti a polgarok eletet es kockaztatja a haboru kiterjedeset a robbanekony Balkanon.

Azt szorgalmazzuk, hogy keressen mas utat, bekes eszkozokkel torekedjek a bekere. A beke es az emberi jogok csak ujfajta, sokoldalu, nem kenyszer-diplomacia reven gyozhetnek Koszovoban.

Az On feladata, hogy rabirja Szerbia es Koszovo kepviseloit a politikai folyamatban valo reszvetelre, a targyalasokra. Jobb eveken at targyalni es milliokat kolteni a beke megorzesere, mint milliardokat a katonailag kikenyszeritett "bekere" es evtizedeken at fenntartani a megszallo erok jelenletet.

Felhivjuk, hogy az EA a Biztonsagi Tanacs es az Europai Biztonsagi es Egyuttmukodesi Szervezet, (Organization for Security and Cooperation in Europe) reszvetelevel kezdemenyezzen egy hat lepesbol allo beke-teremto folyamatot Koszovoban, nem kenyszer-diplomacia segitsegevel.

  1. 1. Azonnal felhagyni a bombazassal; az oroszokkal es mas europai orszagokkal szoros munkakapcsolatot epiteni ki a targyalasok elosegitesere.
  2. 2. Ujra-targyalni a koszovoi harcolo albanok es a szerbek kozotti azonnali tuzszunetet.
  3. 3. Szukseges a polgari megfigyelok visszaterese es tartos, eros jelenlete Koszovo tartomanyban.
  4. 4. Letrehozni egy tobb oldal reszerol tamogatott politikai folyamatot az uj targyalasok erdekeben, a nemzetkozi jog szabalyai szerint. Ezeken vegyenek reszt nem csak a kormanytisztviselok, a katonak, a harcolok parancsnokai, hanem a polgari tarsadalom intezmenyeinek kiemelkedo vezetoi is.
  5. 5. Felelosse kell tenni a nemzetkozi jog szabalyai szerint a bunok, haborus buntettek, emberiseg elleni buntettel elkovetoit, minden kivetel nelkul.
  6. 6. Azonnali radio- es teveadasokat kell kezdeni Szerbia es Koszovo szamara, targyilagosan tudositva az esemenyekrol.
Ha fenntartja a fenyegeto bombazasokat, akkor az a legkevesebb, hogy kernie kell es meg kell kapnia a Kongresszus nyilatkozatat a Szerbiaval valo haborurol. Mi termeszetesen azert fogunk kuzdeni, hogy ravegyuk a kepviseloket: szavazzanak a haduzenet ellen, azonban Onnek tiszteletben kell tartani az Alkotmany rendelkezeset, ami szerint az Elnoknek es a Kongresszusnak kozosen kell elhatarozni a haboru meginditasat, mielott egyetlen bombat ledobnanak vagy egyetlen agyut elsutnenek.

Nincs szuksegallapot, es ezert a War Powers Act (a hadsereggel kapcsolatos torveny) nem alkalmazhato.

Udvozlettel Joe Volk

Masolatot kapnak:
Madeleine Albright kulugyminiszter
William Cohen hadugyminiszter
Samuel Berger nemzeti biztonsagi tanacsado
A Kongresszus tagjai.

Ford.: Piros